ליאת לזר

יועצת עסקית לארגונים בצמיחה

קהילות ואני: איך החברות בקהילות הנכונות עוזרת לי

על הקשר בין קהילות לבין ארגונים שמעתי לפני כחמש שנים, לדעתי. זאת היתה הרצאה שבה אחד המנהלים מאינטל דיבר על קהילה של אנשי תוכנה חוצת אירגון המשלבת את כל העובדים בתחום מכל העולם. הוא דיבר על החיבור, על המחוייבות ההדדית, היכולת להעשיר ולתמוך אחד בשני. זה נצרב לי במוח. נשמע לי דבר מדהים.

מאז אני מדי פעם מתעסקת עם הנושא כמו בפודקאסט שהעליתי עם רעי דישון, מומחה בנושא, על מה זאת קהילה.

אני חושבת שהסקרנות והחיבור שלי לנושא מתחילים מהקשר שלי לקהילות. אני מהרהרת בזה כבר הרבה זמן ובטוחה שלקהילות שאני חברה בהן יש אימפקט מאד גדול על היום-יום שלי. אז הנה "הרומן" שלי עם קהילות.

יש 3 קהילות משמעותיות בחיי:

1. קהילת הבלוגריות – הקהילה המשמעותית הראשונה.

לפני 3 שנים במהלך עבודתי בחברת פארמה יציבה ומוצלחת, הבנתי ששוק העבודה משתנה ואני חייבת להגיב. הייתי עסוקה בצימצומים ושינויים והבנתי שלא אוכל להמשיך לעבוד באותו מקום הרבה זמן כמו שעשיתי בעבר. התחלתי לחשוב מה אני עושה. איך אני נשארת רלוונטית?

נפגשתי עם אנשים, הבנתי שאני צריכה לצאת מהארון שהתחבאתי בו, להיות נוכחת ברשתות. באותה תקופה, חברתי איה תמרי התחילה לכתוב בלוג ולהופיע הרבה ברשת. מאד התרשמתי, נפגשתי איתה והיא המליצה לי להיפגש עם יונית צוק הבלוגריסטית. הפגישה עם יונית היתה אמורה להיות פגישת היכרות אבל מיד נעניתי לאתגר. התחלתי לכתוב על עולם משאבי האנוש, לשתף מהניסיון שלי בבלוג.

ההיכרות עם יונית הביאה להיכרות עם קבוצה גדולה של בלוגריות מכל התחומים, שאף אחת מהן לא עוסקת בתחום שלי אבל לכולנו יש את אותם כאבים: פחד כתיבה, רצון לעניין, קושי לכתוב לפעמים או למצוא נושאי כתיבה. בקבוצה אנחנו מדברות, משתפות, מחזקות ותומכות אחת בשנייה, נפגשות באירועים של הקהילה ועוזרות אחת לשנייה ברעיונות ובקידום העסק אחת של השנייה.

2. Double You – קהילת נשים יזמיות מכל העולם שעזרה לי לקחת את העסק שלי קדימה

ההיכרות עם Double You, ונרקיס אלון המייסדת והשותפה, התחילה כשמצאתי את עצמי בסוף שבוע ברמת הגולן, ב-3 ימים מרוכזים המיועדים ליזמיות, סדנה שהחלטתי להירשם אליה לאחר שפוטרתי מחברת סטארטאפ וחיפשתי לתכנן את המשך הדרך שלי. מטרת הסדנה לתת כלים, תמיכה והשראה לנשים שרוצות לפתוח עסק, יזמיות. בלי טלפון, בלי חיבור לאינטרנט ובלי שיתוף בתוכנית מוגדרת. הסדנה היתה מעולה. תרמה רבות וחידדה לי מה אני רוצה לעשות. היו שם 80 נשים משכמן ומעלה עם יוזמות ורעיונות נהדרים.

מה שנפלא הוא מה שקורה אחרי הסדנה. חיבור לקבוצת פייסבוק, מפגשים אחת למספר חודשים בהם אנחנו משתפות באתגרים שלנו ושומעות פתרונות, מקבלות שמות של אנשי קשר שיכולים לעזור, שיחות ועידה אחת לחודש בהן כל פעם נותנים זרקור למישהי אחרת שרוצה להציג. אני לא יודעת להסביר, אבל קיימת גם כאן אחווה של עזרה, תמיכה וחיבור. ברגע ש"שם הקוד" דאבליו נאמר, יש מחויבות אוטומטית, עזרה וחיבור לעוד אנשים שיכולים לקדם. חברות הקהילה מכל העולם עוזרות לחיבורים מקצועיים, לפגישות תמיכה ובכלל הקבוצה עסוקה בתרומה לקהילה ואנחנו כקהילה עושות פרויקטים התנדבותיים שמעתיקים את מודל הסדנה, כדי להעצים נשים שונות, כמו לדוגמה חיילות בודדות.

קהילות

3. Jolt – קהילת לומדים, מרצים ומנחים של העולם החדש, שם אני מתעדכנת ולומדת

ג'ולט יוצרים את בית הספר של העולם החדש והרומן איתם התחיל לפני כשנה. אני מרצה וסטודנטית. לא חשבתי שהקשר איתם יוביל אותי להיות חלק מקהילה צומחת של סטודנטים המשתפים בידע, עוזרים בחיפוש עבודה ונותנים לי חומרים לפודקאסטים שלי, ובקהילה נוספת של ג'ולטרים – המרצים בג'ולט נפגשים ומשתפים באתגרים. בלהיות חלק מלמידה חדשנית כזאת, אנחנו משתפים בידע, פחדים, כישלונות. אנחנו נפגשים בינינו ועוזרים, כל אחד בתחום הידע שלו. גם כאן שם הקוד עושה פלאים וגורם לקבלת קשב מהצד השני.

כדי שקהילה תהיה משמעותית צריך לתת מעצמך:

  1. חשוב להיות מעורבים בפעילות. ללכת למפגשים, הרצאות המאורגנות עבור הקהילה, גם אם לא תמיד זה מעניין. ההדדיות חשובה. כדי שנקבל תמיכה ועזרה צריך לתת.
  2. להיפגש עם אנשים מתוך הקהילה.
  3. לפרגן, לתמוך בחברי הקבוצה בעת הצורך.

בעולם עצום, מנוכר ומלא אפשרויות, ההשתייכות לקהילות משמעותיות (וכן, זה אתגר לבחור אותן) עושה את החיים האישיים והעסקיים קצת יותר קלים. זה עוזר לקצר תהליכים בגלל הערבות ההדדית שנוצרת.

שתפו אותי – באיזה קהילות משמעותיות אתם חברים ומה התרומה שלהן?

 

 

 

אולי יעניין אותך

סיפור ההצלחה של iTalent ו-Scaling Up

חברת iTalent היתה הלקוח הראשון שלי שבחר ליישם את המתודולוגיה של Scaling Up וגייס את כל הארגון לתהליך של מחוייבות ועבודת צוות, שהובילה לתוצאות שיא ולקפיצת מדרגה בכל הפרמטרים העסקיים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן