ליאת לזר

יועצת עסקית לארגונים בצמיחה

בלוג

יעוץ עסקי לארגונים בצמיחה

זכרונות מאפריקה – יומן הנסיעה שלי לניגריה

מאיזו נקודה אתחיל לכתוב את הפוסט על העבודה בניגריה? מהפגישות עם אנשים שהזהירו אותי לא לאכול פירות וירקות טריים, לצחצח שיניים רק במים מינרלים או לא לזוז לשום מקום בלי נהג צמוד? ל ח ץ !

או אולי מהטיסה המייגעת, שאינה ישירה, והנחיתה בשדה התעופה בלגוס שגרמה לי להתגעגע לשדה התעופה במומבי, לפני 8 שנים (גם בעקבות נסיעה עסקית דומה): הריחות, הביורוקרטיה, הליכלוך וחוסר הקידמה.

טסתי לניגריה (לגוס ואבוג'ה) במסגרת העבודה שלי. ניגריה היא המדינה העיקרית שאנו פועלים בה. מטרת הביקור: ללמוד את המדינה, להכיר את העובדים ואת סביבת העבודה שלהם, להכיר את העסק. מנהל משאבי אנוש טוב מחובר לביזנס, כבר אמרנו?

5 עקרונות עבודה לקראת נסיעה עסקית לטובת פתיחת סניף בחו"ל

בחברה הקודמת שבה עבדתי פתחתי סניפים במדינות שונות באירופה ובאסיה. נקטתי בשיטה דומה בכל אחת מהמדינות שהגעתי אליהן:

 1. קריאת חומר מקדים על המדינה – גוגל מסייע בעניין: גיאוגרפיה, פוליטיקה, היסטוריה.
 2. חוקי עבודה מקומיים – יצירת קשר עם משרד עו"ד מקומי. בד"כ המשרד שעובדים איתו בארץ ידע לעשות את הקשר. מטרת הפגישה לשמוע על חוקי העבודה במדינת היעד, איך מאופיין שוק העבודה, תנאי עבודה (איגודים, סוגי הסכמי עבודה). בניגריה נפגשתי עם נציג ממשרד עו"ד Streamsowers & Kohn, עם Tamuno Atekebo, מייל: tamuno@sskohn.com טלפון: 0805660490 , www.sskohn.com .
 3. חברות השמה מקומיות – עוד מקור מידע על המדינה, שוק התעסוקה. נפגשתי עם שתי חברות כ"א מהן למדתי על שוק העבודה בניגריה ותנאי העבודה. חילופי השילטון שם גרמו לחוסר ודאות והרבה חברות פיטרו עובדים. מקובל לשלם 15% דמי השמה. להלן קישורים לשתי חברות השמה שנפגשתי איתן בלגוס:

  RS HUNTERS – Rotimi Ismail, rs-hunter.com

  HLR, Human Leadership Resources – Ladi Ekundayo, humanleadershipresources.com

 4. פגישות עם העובדים – פגישות הכרות בהן אני מציגה את עצמי, העובדים מספרים לי על הנסיון התעסוקתי שלהם, התפקיד שלהם בחברה, מה הם אוהבים בחברה ומה לדעתם צריך להשתפר.נפגשתי עם המנהלים (גם ישראלים שגרים שם וגם מקומיים), סה"כ 8 מנהלים.
 5. סיכום ביקור – הכולל תיאור קצר של הפגישות, התובנות ונושאים לטיפול. הדו"ח ישלח להנהלה. מטרת הדו"ח להציג תמונת מצב מזווית הראייה של משאבי אנוש עם תוכנית פעולה שנתית.

in the village

חשוב לדעת בניגריה:

חיסונים – טרם היציאה יש לוודא קבלת חיסונים על פי המדינה אליה טסים. את החיסונים (7 במספר!) עברתיבמרפאת המטיילים של בית חולים מאיר כפר סבא.

נהג צמוד – דאגו לנהג צמוד שילווה אתכם במהלך הביקור, יחכה לכם עם הנחיתה בשדה התעופה.

גיוס ישראלים למשרות אמון – אחת הפרקטיקות הנהוגות על ידי חברות ישראליות בניגריה היא לגייס ישראלים לפונקציות הבאות: מנכ"ל, סמנכ"ל כספים, סמנכ"ל תפעול. אלה תפקידים קריטיים וחשוב שיהיו אנשים אמינים על ההנהלה בישראל. אמון ויושר הם עניין רגיש בניגריה.

פוליגרף – עובדים ישראלים המגוייסים לעבודה בניגריה עוברים מבדקי פוליגרף. זה חלק מתהליך המיון שחברות ישראליות נוקטות בו בגיוס ישראלים למשרות בניגריה. ממליצה על מכון גזית

ניהול עובדים מקומיים – נעשה על ידי חברת כח אדם. הם משלמים את המשכורת והתנאים לפי החוק המקומי ולפי המדיניות של החברה. הם יודעים לדבר את שפתם של המקומיים מבינים וחיים את התרבות המקומית. הסיבה לצורת העסקה הזו היא שהמקומיים לא ינצלו את חוסר ההבנה התרבותית לרעה ביחסי עבודה. כל העובדים שלנו למעט הישראלים, עובדים בשיטה הזאת. ממליצה על : Adedeji Aderele adedejiaderele@yahoo.com
חשוב לציין כי למרות שחברת כח האדם אחראית על תשלום המשכורת לעובדים המקומיים, הדרכה, רווחה ויתר התחומים שקשורים למשאבי אנוש – מטופלים על ידי משאבי אנוש בחברת האם.

חברות שיכולות לסייע בהכנת הסכמי עבודה וליווי העובד הישראלי ברילוקיישן לניגריה הן ORI ועינת גז.

סיכום הנסיעה לניגריה:

הנסיעה היתה מרתקת ומלחיצה בו זמנית. נזהרתי ונהניתי. פגשתי אנשים מקסימים שרוצים לעבוד, להנות, למצות את הכישורים שלהם, כמו בכל מקום. בסופו של יום, לא משנה לאן מגיעים, החיבור הוא לאנשים.

במידה ויש לכם טיפים נוספים לגבי רילוקיישן, פתיחת סניף בחו"ל, העסקת עובדים מקומיים וחוויות נוספות, אשמח לקרא בתגובות.

7 תגובות

 1. Micha shenhav

  17 בנובמבר 2015 ב 09:07

  מאוד מרשים ומלמד! וגם מעניין:) שיהיה בהצלחה.

  • Liat Lazar

   19 בנובמבר 2015 ב 08:33

   תודה מיכה

 2. אילנה

  17 בנובמבר 2015 ב 11:00

  מעניין!! איזה תפקיד כיפי יש לך ?

 3. אביב לנדאו-ארצי

  17 בנובמבר 2015 ב 13:50

  היי ליאת,

  מאוד מאוד מסכימה עם דנה,
  דווקא שזה חו"ל פעם אחת,
  ודווקא שזה העולם השלישי
  פעם שניה.

  כאן מקומו של הבלוג למנף
  מידע מקצועי, באשר הוא,
  לאינטגרציה בין מידע
  לבין חוויה.
  וזו בדיוק ההזדמנות למתג
  את עצמך, את המסר
  שמעבר לאמצעי עצמו
  בזכות החוויה המיוחדת
  שעברת.
  הרי זו אחת ממטרותייך
  בבלוג מזוג זה.

  בכל מקרה, זה מעניין מאוד.
  חיבוקים

  • Liat Lazar

   19 בנובמבר 2015 ב 08:35

   מטרת הבלוג להעביר ידע מקצועי למנהלות משאבי אנוש ומנכלים בחברות קטנות, שאין להם פונקציה של משאבי אנוש. בחרתי בשפה שהיא מאד ממוקדת עיניינית ומקצועית. זה בלוג מקצועי.

 4. Debbie Goldstein

  22 בנובמבר 2015 ב 08:48

  ליאת,

  איזה בלוג מרתק, ממצה ומלמד.
  אעשה בו שימוש בהחלט.
  תודה על השיתוף!

  • Liat Lazar

   26 בנובמבר 2015 ב 07:18

   כיף לשמוע

Comments are closed.

דילוג לתוכן