ליאת לזר

יועצת עסקית לארגונים בצמיחה

בלוג

יעוץ עסקי לארגונים בצמיחה

ראיון עם יונית צוק, הבלוגריסטית

לא כל יום יוצא לי לכתוב על אנשים שהשפיעו מאד על חיי, יונית צוק היא אחת מהם. יונית חשפה אותי לעולם המופלא והמפרך של הבלוגים, ולא תאמינו, גם עשיתי קורס בלוגריות אצלה – מומלץ.

ליונית הגעתי בשלב שחיפשתי שינוי. הבנתי ששוק העבודה השתנה. שלא אעבוד 6-7 שנים בחברה. שבגילי אני צריכה לחשוב על התפקיד הבא ולתכנן את השלב שבסופו של דבר אהיה עצמאית. רוב החברות לא מעסיקות אנשים מגיל 50 ומעלה. רציתי שהנחיתה שלי לעולם העצמאי תהיה רכה ומתוכננת. רציתי חשיפה ובמקביל לעבוד בארגון. וכך היה. התחלתי להיפגש עם יונית ולכתוב את הבלוג שלי. אגלה לכם סוד: אני לא אוהבת לכתוב. זה לא בא לי בטבעיות, להיפך. אשב בישיבה של 3 שעות ואדע להוציא את חמשת הדברים המרכזיים שעלו בישיבה. אבל אם תבקשו ממני להרחיב על כל נושא, זה לא אני.

והבלוג שלי זה אני: לקחתי נושאים ענקיים מתחום הניהול ומשאבי אנוש והוצאתי מהם את העיקר ופשוט. יונית עזרה לי להבין שכל עוד אני אותנטית ומקצועית זה יעבוד. וזה אכן עובד – תודה לכם.

יונית, שתפי אותנו ברקע המקצועי שלך.

"הרקע המקצועי שלי מגוון, למדתי תואר ראשון בספרות צרפתית ומדעי המדינה, רציתי להיות נספחת תרבות בצרפת, אבל עד שסיימתי את התואר, עבר לי… תמיד אהבתי ספרות, מלים, כתיבה, ולכן הבנתי שאני צריכה משהו מקצועי יותר.

הלכתי ללמוד קופירייטניג בבצפר לפרסום. זאת היתה החלטה מאוד נכונה ללמוד בבית ספר מקצועי, כי זה פתח לי דלת וקשרים מבחינת חיפוש עבודה. מכיוון שהייתי מאוד בולטת בקורס, המרצים שלי עזרו לי לחפש עבודה, וכשפנו אליהם מבנק דיסקונט הם חיברו אותי. בהמשך עבדתי כעורכת ראשית של אתרי דיסקונט השיווקיים, הלכתי ללמוד תואר שני בתקשורת במכללת נתניה, תואר ששינה את חיי בעקבות עבודת המחקר שביצעתי שם אודות בלוגים.

היום אני ממשיכה ללמוד, אבל בצורה אפורמלית, אני קוראת המון ספרות מקצועית בתחום התוכן, דיגיטל, שיווק דיגיטלי, קונה אינספור ספרים בקינדל ובולעת אותם בשקיקה, לוקחת קורסים און ליין בתחום ומשתתפת בכנסים עולמיים בתחום הבלוגים, שיווק באמצעות תוכן ומדיה חברתית. כל כנס עולמי מגובה בד"כ גם בכרטיס און ליין. את התובנות שלי מהלימודים הללו אני משתפת בפוסטים בבלוג שלי.
את הרומן שלי עם הבלוגים התחלתי כשתמר בכורתי נולדה. פתחתי בלוג אישי שמספר עלי כאמא, אשה, אשת רופא מתמחה, שכירה, מנהלת תוכן ועוד. כשהתחלתי ללמוד את התואר השני תיעדתי את המחקר שלי ב"בלוגריסטית", שלימים הפך העסק שלי. הבלוג שלי הפך לעסק לאחר שחזרנו מרילוקיישן של שנה בארה"ב. הקוראות שקראו אותי ביקשו ממני להעביר להן סדנאות והרצאות בתחום. עשיתי זאת, ומאז הכל הסטוריה. יצרתי ארסנל של 16 הרצאות שונות בתחום שיווק דיגיטלי באמצעות תוכן, בניתי סדנאות, הרציתי באקדמיה, יזמתי את בית הספר הראשון לבלוגים בישראל, יזמתי כנסים של בלוגריות בארץ ועוד ועוד. יש לי קהילה מדהימה של כותבות, אותן יצרתי באמצעות הבלוג שלי".

מה הכח של בלוג?

"הוא משנה חיים. נשמע סופר קלישאתי אבל נכון. הבלוג מאפשר לנו להוציא את עצמנו מבחינה אישית, מקצועית והתפתחותית. כל אחד והמטרה שלו בעקבות הבלוג. הבלוג מייצר לבלוגרית קהילה, קוראים, קולגות ומאפשר לפרוץ גבולות באמצעות הכתוב".

כל אחד יכול לכתוב בלוג?

"מי שמתחבר למילה הכתובה כן. אפשר גם לייצר וידאו בלוג שנקרא ולוג, למי שמתחבר למלל ורבלי. בשביל לכתוב בלוג כל מה שצריך זה לחשוב טיפה, לנסח בצורה ברורה את הטקסט, למצא תמונה או שתיים – והופ – לקפוץ למים".

ליאת ויונית

זה כל מה צריך כדי לכתוב?

"צריך לדעת גם לפנות זמן ולמצוא את הנושא שבשל התשוקה שלך אליו תכתבי את הבלוג. בגלל שבלוג זאת עבודה שדורשת התמדה, רצינות, זמן ולפעמים תקציב, כדאי שתמצאי את הנושא שמעניין אותך לחקור אותו בבלוג, לכתוב עליו, לדווח, ללמוד אותו ולהפיץ את משנתו. לא תמיד נדע מה הנושא שמעניין אותנו, רק אחרי שנכתוב נבין אם זה הנושא המתאים לנו או לא. במידה וכן – אחלה, תמשיכי לכתוב, במידה ולא – לא להתייאש, להמשיך לחפש את הנושא המעניין. חוץ מנושא צריך מטרה – לשאול את עצמנו: למה אני כותבת בלוג, מה המטרה שלי בזה? מה המטרה שלו? לאן הוא יוביל אותי בעוד שנתיים שלוש? כשיש מטרה, חזון לבלוג ונושא (וכמובן פלטפורמה) ובלוגרית שכותבת לפחות פעם בחודש פוסט – השמיים הם הגבול".

תגידי, אפשר לעשות מזה כסף?

"אפשר לעשות כסף מבלוג, אם זאת המטרה של הבלוגרית. עם זאת, כדאי לזכור שזה לא "כסף קל", "הכנסה פסיבית", קרי, בלוגרית במשרה מלאה עובדת בבלוג שלה לפעמים קשה פי כמה ממשרה מלאה בתחום אחר, כי לכתוב בלוג, להחזיק קהל, לפרסם פוסטים, לנהל מפרסמים, ליצור שיתופי פעולה, להחזיק עסק, זאת משימה מאוד מורכבת שלוקחת הרבה אנרגיה, משאבים וזמן. אבל, זה אפשרי. ממליצה לקרא את סדרת הפוסטים שכתבתי אודות איך מרוויחים כסף מבלוג".

מה האג'נדה שלך?

"האג'נדה הבלוגית שלי היא – פשוט לכתוב את עצמך, לא לוותר על הזמן הזה עבורך ועבור הקהילה שאת יוצרת באמצעות הבלוג. לתת לעצמך את החופש להיות, להתפתח, ליצור שיח אחר, שהוא מייצר קהילה, ענין וקשרים בצורה לא פורמלית, נגישה. אני מוצאת את הפלטפורמה הזאת פורצת גבולות אישיים, מאפשרת לאנשים להתחבר מחדש למהות שלהם, לתשוקה שלהם ולתכנים מקצועיים. בלוג הוא ורסטילי, הוא יכול להיות רב תחומי ובסגנונות שונים. לעסקים הוא מאפשר צורת שיווק בגובה העיניים ובצורה מאוד נגישה ומקצועית, בלוג אישי הוא מקום לציפור הנפש לקנן, שניהם חשובים באותה מידה בעיני. אני מאוד אוהבת לפגוש את האנשים מאחורי הבלוגים ולהכיר אותם מעבר לכתוב, זה יוצר קשר אחר בעיני, חזק, טבעי, נעים וטוב. האג'נדה שלי היא לא לפחד לכתוב ולהיות. הבלוג עוזר בזה".

מה התוכניות שלך לעתיד?

"התוכניות לעתיד – לפרוץ לקהל בינלאומי תוך המשך פיתוח הקהילה שלי בארץ, להמשיך עם קו ההרצאות שלי לעסקים, מותגים וארגונים בתחום של שיווק באמצעות תוכן דיגיטלי ולדעת לאזן בין הבלוג לבית 🙂 הצטרפתי לאחרונה לסטראטאפ מבטיח בתחום הבלוגים ויצירת תוכן ויזואלי שונה ממה שאנו מכירים. המטרה של הפלטפורמה של millioneyez היא לחבר בין קהילת בלוגרים ובין קהילת צלמים לטובת יצירת סיפור איכותי באינטרנט. אני מאוד מתרגשת לבנות קהילה חדשה ובינלאומית של בלוגרים ויצרני תוכן. כשפגשתי בלוגרים בעולם התפלאתי להבין עד כמה הכאבים של בלוגרים דומים בכל העולם, הבנתי שהידע שלי בתחום הוא אוניברסלי ואין סיבה שאהיה מוגבלת טריטוריאלית, במיוחד כשלאינטרנט אין גבולות".
עם כזאת כמות של אנרגיה, אופטימיות ואמונה עכשיו אתם מבינים למה התאהבתי בה!

5 תגובות

 1. נויה קומיסר

  15 בפברואר 2017 ב 15:00

  מבינה מאוד ובדיוק במי ולמה התאהבת !!נידרשות לי שתי כוסות קפה רק כדי להיות מרוכזת בקריאת ההספק של יונית , שלא לדבר על לשאול: מתי ואיך היא מצליחה לעשות הכל? והתשובה שאני מהמרת עליה , מההיכרות איתה, שגם שינתה את חיי..לטובה ולמשמעות עמוקה ביותר..( מודה באהבה בעובדות), היא ללא ספק, מאהבה שלה לקהילה שלה( אנחנו) ומאהבה שלה למקצוע שבחרה ושבחר בה. ראיון נהדר. כתמיד, הכתיבה שלך וגם הדיבור ,שהיה לי העונג לשמוע בפודקסטים האחרונים שפרסמת, קולחים, ברורים, מסקרנים.חיבוק ענקי ממני לשתיכן. מיותר לציין שאותך, ליאת, גם הכרתי..באמצעות החיבור של יונית- ואכן..עם שתיכן- גם השמים הם סוג של התחלה.

  • Liat Lazar

   15 בפברואר 2017 ב 16:22

   ברור שאת מבינה אותי. תודה על החיבוקים. נשיקות

 2. אילנה

  15 בפברואר 2017 ב 20:43

  כל פעם מחדש אני נפעמת איך היא מספיקה הכל ואיך ככ הרבה תבונה ומרץ מרוכזים ב 1.60?
  פוסט מרגש בעיקר שמכירה את שתיכן. היא כיף.לראות את השילוב ומרתק לקרןא משהו קצת שונה מתחום ההתמחות של הבלוג.

  • Liat Lazar

   15 בפברואר 2017 ב 22:06

   אילנה, בגלל שאת מכירה את שתינו שמחתי לקרוא שהצלחתי להביא משהו קצת שונה. תודה

 3. שלי לואיס

  18 בפברואר 2017 ב 00:24

  לגמרי להתאהב בה!:) אוהבת את התיאור שלך את עצמך, את הדרך האותנטית שלך, ואוהבת את הדרך שבה יונית מתארת בלוגים. זה תמיד מעניין ומדייק לי דברים מחדש. אחלה ראיון 🙂

Comments are closed.

דילוג לתוכן